روش های درمان تیرگی دور چشم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تیرگی دور چشم یکی از نگرانی های افرادی است که به زیبایی خود اهمیت می دهند. این تیرگی باعث می شود ظاهر فرد خسته به نظر برسد و همچین سن افراد را بیشتر نشان می دهد. عوامل متعددی مانند ژنتیک، افزایش سن، بیماری، خستگی و کم خوابی باعث ایجاد تیرگی دور چشم می شوند.


در ابتدا به بررسی علل ایجاد تیرگی دور چشم میپردازیم و سپس برخی از روش های درمان آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در ادامه همراه ما باشید.

1. نازکی پوست دور چشم، متداول ترین علت تیرگی دور چشم

یکی از ساده ترین دلایل نازک بودن پوست این ناحیه است که باعث می شود رگ های خونی زیرپوست به راحتی دیده شوند. ضخامت پوست ناحیه دور چشم ۰٫۵ میلی متر است، در حالی که متوسط ضخامت پوست در سایر نواحی بدن حداقل ۲ میلی متر است. همانطور که می دانید رگ های خونی زیر پوست معمولاً مایل به آبی دیده می شوند که این به معنی آبی بودن خون نیست بلکه به این دلیل است که پوست تنها به طول موج های آبی و بنفش اجازه عبور می دهد. به همین دلیل تیرگی زیر چشم معمولاً ناشی از انعکاس رگ های خونی زیر آن است.


2. پف دور چشم

آلرژی و بیماری هایی که منجر می شوند بدن مایعات بیشتری نسبت به حالت عادی در زیر پوست جمع کند باعث ایجاد پف زیر چشم می شوند. با افزایش مایعات در زیر پوست، فشار بیشتری به رگ های خونی زیر پوست چشم وارد می شود و با نزدیک تر شدن رگ ها به سطح پوست، تیرگی دور چشم افزایش می یابد.

3. خستگی و کم خوابی

در صورت کم خوابی و خستگی بیش از حد، بدن شروع به تولید کورتیزول بیشتری می کند تا انرژی لازم برای بیدار ماندن را تأمین کند. افزایش کورتیزول در بدن باعث افزایش حجم خون در رگ ها نیز می شود. همانطور که گفته شد، تیرگی دور چشم عمدتاً به دلیل انعکاس خون از زیر پوست است. به همین دلیل با افزایش حجم خون در رگ ها، پوست دور چشم تیره تر دیده می شود.

۴. تأثیر افزایش سن در تیرگی دور چشم

با بالا رفتن سن قابلیت ارتجاعی و بازسازی پوست کاهش می یابد و به همین دلیل پوست نازک تر می شود. با نازک تر شدن پوست دور چشم، انعکاس رگ های خونی زیر پوست نیز بیشتر شده و پوست دور چشم تیره تر به نظر می رسد.

۵. هایپرپیگمنتیشن

یکی دیگر از دلایل این تیرگی افزایش تولید ملانین در پوست دور چشم است که باعث افزایش تیرگی دور چشم می شود. این پدیده در پوست های تیره بیشتر دیده می شود.

 


۶. بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث بزرگ تر شدن رگ های خونی و در نتیجه افزایش تیرگی دور چشم می شود.

۷. حساسیت و آلرژی

حساسیت به مواد آرایشی، حساسیت فصلی و سایر حساسیت ها می تواند باعث ایجاد خارش و سوزش در چشم شود. مالیدن چشم در این موارد باعث پارگی و آسیب به رگ های زیر پوست و در نتیجه تیرگی دور چشم می شود.

۸. کم خونی

کمبود آهن در خون نیز بر جریان گردش خون تأثیر گذاشته و باعث ایجاد تیرگی دور چشم می شود.
از دیگر دلایل بروز تیرگی دور چشم میتوان به عدم استفاده از ضد آفتاب ها، مصرف داروهای رقیق کننده خون، بیماری های کبدی، کمبود ویتامین و خوابیدن روی شکم اشاره کرد.


راه های درمان تیرگی دور چشم
در ادامه در مورد روش های درمان تیرگی دور چشم صحبت میکنیم.

۱. عصاره های گیاهی

عصاره های گیاهی متنوعی وجود دارند که با اثر گذاری بر پوست باعث کاهش تیرگی دور چشم می شوند. عصاره های گل رز، رازیانه، اسطوخدوس، بابونه و رزماری بهترین عصاره های گیاهی هستند که برای درمان تیرگی دور چشم شناخته شده اند.

۲. خوابیدن در شرایط مناسب

در صورتی که تیرگی دور چشم های شما در ابتدای صبح بیشتر است، هنگام خوابیدن به پشت دراز بکشید و از یک بالش اضافه استفاده نمایید. در این حالت با توزیع مناسب خون در بدن، تجمع خون در زیر پوست چشم کاهش یافته و باعث کاهش تیرگی دور چشم می شود.

3. آرایش خود را به آرامی پاک کنید

برای پاک کردن آرایش از پاک کننده های بدون رایحه استفاده کنید. همچنین در هنگام پاک کردن آرایش دست خود را در یک جهت حرکت دهید و از مالیدن پوست حساس و ظریف دور چشم خودداری کنید.

۴. بیشتر بخوابید

ارزان ترین راه حل برای کاهش تیرگی، خواب منظم به مدت ۸ ساعت در شبانه روز است.

۵. محصولات روشن کننده پوست و ضد آفتاب

گاهی اوقات تیرگی دور چشم ناشی از افزایش رنگدانه ها در پوست است که به دلیل مالیدن چشم و یا آسیب نور خورشید ایجاد می شود. بهترین درمان در این حالت استفاده از ترکیبات روشن کننده ای است که حاوی ویتامین C، کوجیک اسید و عصاره شیرین بیان باشند. این ترکیبات باعث کاهش رنگدانه های پوست و درنتیجه کاهش تیرگی دور چشم می شوند.

۶. مشتقات ویتامین A

استفاده منظم از ویتامین A (رتینول) باعث افزایش تولید کلاژن در پوست می شود. افزایش کلاژن باعث بهبود بافت پوست و ضخیم شدن آن و در نتیجه کاهش تیرگی دور چشم می شود.


7. تسکین پوست

برای کاهش تیرگی می توانید از مواد تسکین دهنده استفاده کنید. ورقه های خیار و سیب زمینی، کرم های دور چشم و کمپرس سرد باعث تسکین پوست دور چشم می شوند. ایجاد خنکی در پوست دور چشم منجر به انقباض رگ های خونی و کاهش تیرگی می شود.

۸. مصرف غذاهای حاوی ویتامین C

مصرف ویتامین C نیز یکی دیگر از راه های رهایی از تیرگی دور چشم است. مصرف غذاهای حاوی ویتامین C به تولید کلاژن در بدن کمک می کند. افزایش کلاژن در بدن باعث افزایش آبرسانی و سلامت پوست و همچنین کاهش تیرگی دور چشم می شود.